Charakter

Jak większość małych psów, sznaucery miniaturowe wręcz kipią energią, jakby ich małe ciałka nie były w stanie jej pomieścić. Nie ustępują swym większym kuzynom w niczym - postronny obserwator mógłby nawet powiedzieć, iż psy te nie wiedzą, iż są takie małe. Są odważne i zadziorne - zwłaszcza w stosunku do innych psów, zdarzają się nawet przypadki, gdy te niewielkie pieski atakują psy większe od siebie. Są również najbardziej rozszczekane ze wszystkich sznaucerów. To wszystko sprawia, że wymagają szkolenia - o czym część właścicieli niestety zapomina. Na szczęście, oprócz ogromnej energii oraz nie mniejszego temperamentu, są również bardzo inteligentne i szybko oraz chętnie powinny przyswajać nowe umiejętności.

Wygląd

Sznaucery miniaturowe, jak sama nazwa wskazuje - nie są duże, wysokość przeciętnego przedstawiciela tej rasy nie przekracza 35 cm. Zwarta, kwadratowa sylwetka wygląda podobnie jak u innych sznaucerów - tylko pomniejszona. Głowa ma długość około połowy tułowia, z płaskim czołem i niewidocznym guzem potylicznym. Wysoko osadzone, załamane w połowie uszy oraz wydłużony włos wokół pyska, tworzący bródkę, dopełniają charakterystyczny wygląd sznaucera. Psy te mają dwuwarstwową sierść, miękki podszerstek oraz twardy włos okrywowy, który sprężynuje przy dotyku. Według standardu, ubarwione mogą być w jednym z czterech kolorów: czarnym, czarno-srebrnym, pieprz i sól i białym.

Zdrowie i pielęgnacja

Jakkolwiek sznaucery miniaturowe są zazwyczaj zdrowe i dość odporne na choroby, mogą cierpieć na dolegliwości związane ze zbyt dużą ilością tłuszczu. Eliminacja z ich diety tłustych pokarmów, jak i tych, które zawierają dużo cukrów zazwyczaj chroni je przed tymi problemami. Sporo pracy należy włożyć w utrzymanie pięknie wyglądającej sierści - wymagane jest tu regularne czesanie, w celu usunięcia martwych włosów i likwidacji możliwych splątań, oraz trymowanie.