Charakter

Psy tej rasy zostały ujęte na liście ras psów uznawanych za agresywne. Pomimo tego, agresja jest u nich wynikiem złego szkolenia, lub jego braku. Rottweilery należy szybko zacząć uczyć posłuszeństwa, wymagają one również bliskiego kontaktu z właścicielem oraz domownikami. Konieczna jest konsekwencja w wychowaniu, gdyż jej brak może prowadzić do prób dominacji, szczególnie u samców.

Wygląd

Rottweilery są harmonijnie zbudowane, wygląd tych psów często opisuje się jako przysadzisty, mocny. Głowa jest masywna, długa, z wyraźnie zaznaczonym stopem. Uszy osadzone szeroko, średniej wielkości. Szyja ma kształt lekkiego łuku, klatka piersiowa jest zaś szeroka i mocno umięśniona. Kończyny proste, oraz także dobrze umięśnione. Sierść jest krótka, a umaszczenie zawsze czarne, podpalane w pewnych określonych miejscach: na polikach, pod szyją, na kończynach, na spodniej stronie klatki piersiowej i pod ogonem.

Zdrowie i opieka

Przede wszystkim psy te potrzebują bardzo dużo ruchu. Należy im także zapewnić dietę bogatą w białko. Zabiegi pielęgnacyjne dotyczące sierści mogą być ograniczone do okresowego przeczesania psa, przykładowo raz na tydzień. W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania. Jak wszystkie duże psy, Rottweilery mogą być podatne na choroby stawów, w szczególności na dysplazję stawów łokciowych lub biodrowych. Istnieje również ryzyko powstania skrętu żołądka, ze względu na budowę.

Historia rasy

Pochodzenie rottweilerów sięga odległych czasów Cesarstwa Rzymskiego. Rzymianie używali psów do pilnowania obozów, zaganiania bydła oraz transportu. Podczas kampanii w Germanii, w rejonie Rottweil, psy legionistów wymieszały się z lokalnymi. Ich potomstwo zostało wykorzystane podczas kampanii, wkrótce też, ze względu na cechy użytkowe, psy te zaczęły być wykorzystywane przez rzeźników, od czego wzięła się ich późniejsza nazwa, czyli "pies rzeźnicki z Rottweil", następnie skrócona do Rottweiler.