Charakter

Mopsy są bardzo towarzyskimi psami. Kochają przebywać wśród ludzi i źle znoszą długotrwałą rozłąkę. Są również bardzo posłuszne.

Wygląd

Mopsy to małe psy. Dorosłe, prawidłowo rozwinięte, osobniki tej rasy rzadko przekraczają wagę 8 kilogramów i wzrost 36 cm. Mają zwarte, krępe ciało z dużą głową i solidnymi kończynami. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest jasne - piaskowe, z czarną maską, mopsy mogą jednak występować również w innych kolorach, jak na przykład płowym lub czarnym.

Zdrowie i opieka

Mopsy żyją około 12 - 15 lat. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczy od czasu do czasu wyszczotkować psa, ważne natomiast jest, aby okresowo czyścić tym psom fafle - zbierająca się tam ślina może być przyczyną grzybicy. Są dość wrażliwe na temperaturę, tak więc najlepsze miejsce dla mopsa to wnętrze mieszkania o stabilnej temperaturze. Nie wymagają długich spacerów.

Historia rasy

Rasa ta ma swój początek w Chinach, do europy zaś przybyła wraz z kupcami podążającymi jedwabnym szlakiem. Do XIX wieku mopsy, podobnie jak inne wyhodowane w tym państwie małe rasy, mogli posiadać jedynie arystokraci związani z dworem cesarza - za posiadanie, a co gorsza, hodowanie, mopsów poza dworem cesarza, karano na gardle. Popularność w Europie psy te zyskały głównie wśród zamożniejszej części społeczeństwa. Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach, z rozkazu Mao, posiadanie tych psów zostało zakazane, a same mopsy wybito. Przetrwały jedynie te, znajdujące się w miastach kolonialnych, oraz w Europie. Zakaz zniesiono dopiero na początku lat 90. XX wieku.