Charakter

Golden Retriever to łagodna i posłuszna rasa, obdarzona sporą inteligencją. Psy te kochają się bawić, a szczególnie aportować i nosić w zębach różne przedmioty. Kochają przebywać i bawić się na świeżym powietrzu, w domu są jednak spokojne, co czyni z nich świetnego towarzysza rodziny. Golden Retrievery są również jedną z najłatwiejszych ras do trenowania - kochają uczyć się nowych rzeczy i przychodzi im to z łatwością, dzięki czemu tresura jest przyjemnością zarówno dla pana, jak i psa. Są jednak kiepskimi stróżami - ich wrodzona łagodność powoduje, że nie sprawdzają się w tej dziedzinie.

Wygląd

Golden retrievery, w europejskiej linii hodowlanej, są psami o mocnej, harmonijnej budowie. Mają szeroką głowę, z szeroko osadzonymi oczami i uszami. Ich sierść jest średniej długości, może być prosta lub falowana i występuje w kolorach kremowym lub złotym. W amerykańskiej linii hodowlanej psy te są smuklejsze od swych europejskich odpowiedników, mają także inny kolor umaszczenia: od złotego po czekoladowy.

Zdrowie i opieka

Aby uniknąć kłębków futra rozrzuconych w domu, golden retrievery czesać należy minimum raz w tygodniu. W okresie linienia częstotliwość czesania należy zwiększyć i czesać psa przynajmniej raz dziennie. Psy tej rasy potrzebują sporo ruchu w formie zabawy lub spacerów, idealnie co najmniej dwie godziny dziennie.
Psy tej rasy dożywają do około 13 lat. Jak większość psów tej wielkości, mogą być podatne na choroby stawów, w szczególności dysplazję.

Historia rasy

Jedyne, czego można być pewnym, jeśli chodzi o historię Golden Retrieverów to fakt, iż rasa ta została wyodrębniona pod koniec XIX wieku w Szkocji. Obecnie uznanym autorem tej rasy jest lord Dudley Mjoribanks, jednak niektóre źródła podają, iż rasa ta została stworzona przez lorda Tweedmoutha. Niezależnie od tego, psy te używane były podczas polowań, szczególnie na ptactwo. Ich zadaniem było przynoszenie pod nogi pana ustrzelonych przez niego zwierząt. Wraz z upływem czasu, charakter tej rasy, a w szczególności oddanie, posłuszeństwo i łagodne zachowanie, przyczyniły się do tego, że Golden Retrievery stały się psami rodzinnymi.