Charakter

Dog niemiecki jest psem, który bardzo przywiązuje się do swego właściciela. Przedstawiciele tej rasy są łagodne, posłuszne i mają zrównoważony charakter, warunkiem jednak jest konsekwentne wychowanie oraz wcześnie rozpoczęty trening w zakresie posłuszeństwa. Psy te są nieufne w stosunku do obcych, tolerują jednak inne zwierzęta w domu - tu jednak znów warunkiem jest wczesne przyzwyczajanie doga niemieckiego do ich obecności. Jeśli wszystkie te warunki co do szkolenia zostaną spełnione, pies ten będzie lojalnym i niezwykle oddanym towarzyszem.

Wygląd

Psy tej rasy są niezwykle cenione za swój majestatyczny wygląd. Są duże, samce mogą osiągać wysokość powyżej 80 cm i ważyć do 90 kg. Mają wydłużoną i wąską głowę z dobrze rozwiniętymi, lecz słabo uwydatnionymi łukami brwiowymi i dużym, czarnym, lub cielistym w niektórych przypadkach, nosem. Uszy tych psów są duże, wysoko osadzone i swobodnie zwisające. Okrywa włosowa składa się z bardzo krótkiej, mocno przylegającej do ciała, błyszczącej sierści sierści. Występuje w kilku umaszczeniach: żółtym, pręgowanym, błękitnym, czarnym, oraz arlekin i merle, tej ostatniej nie spotka się jednak na wystawach.

Zdrowie i pielęgnacja

Psy te, jak większość dużych ras, wymagają szczególnej troski o żywienie podczas okresu wzrostu. Należy zapewnić im karmę wysokiej jakości, aby nie zabrakło w niej składników odżywczych koniecznych im podczas bardzo intensywnego wzrostu. Dogi niemieckie mają również tendencje do zapadania na, często śmiertelną, chorobę zwaną skrętem żołądka. Aby zmniejszyć ryzyko, należy rozkładać porcje żywieniowe na kilka w ciągu dnia, zapewnić psu komfortowe warunki w których bez pośpiechu może zjeść, oraz dać możliwość odpoczynku przez minimum 45 minut po posiłku. Często spotykaną radą jest również stawianie miski na podwyższeniu - rada ta jest, niestety, nie tyle co błędna, co wręcz niebezpieczna, gdyż powoduje to tylko zwiększenie zagrożenia tą chorobą.

Dogi niemieckie, z racji posiadania krótkiej sierści, nie wymagają codziennej pielęgnacji, wystarczy minimum raz w tygodniu intensywnie wyszczotkować psa, aby usunąć martwą sierść.

Jakkolwiek psy te swym wyglądem mogą sugerować dużą odporność, nie wolno trzymać ich jedynie na zewnątrz. Potrzebują sporo przestrzeni i zaleca się, aby spędzały mniej-więcej tyle samo czasu na zewnątrz, co w domu.