Charakter

Beagle są znane ze swojej niezwykłej przyjazności w stosunku do ludzi - są to jedne z najbardziej łagodnych psów. Rasa ta została stworzona do tropienia, co ma swój skutek w tym, że psy te wprost kochają przebywać na świeżym powietrzu i eksplorować nieznane tereny i tropić ślady, znane lub nie. Są przy tym bardzo niezależne, mogą więc, pochłonięte tropieniem tego, co akurat je zaciekawiło, oddalić się od właściciela, należy więc na to uważać. Beagle są również bardzo skore do zabaw, co czyni je idealnymi zwierzakami dla rodzin z dziećmi.

Wygląd

To psy średniej wielkości, najmniejsze wśród psów gończych. Ciało mają krępe, o mocnej budowie, z głęboką, sięgającą aż do łokci piersią i prostym grzbietem. Ogon jest wysoko osadzony, średniej długości. Uszy beaglów są długie, z zaokrąglonymi końcami i zwisają swobodnie wzdłuż policzków. Głowa średniej wielkości, z wyraźnie zaznaczonym stopem. Psy te mogą występować w każdym typie umaszczenia psa gończego, najbardziej znane są jednak umaszczenia tricolor (biały, czarny, brąz) oraz bicolor (biały i brąz). Sierść jest krótka i błyszcząca, przylegająca mocno do ciała.

Zdrowie i opieka

Beagle żyją około 12 - 15 lat. Są rasą która nie ma zbyt częstych problemów zdrowotnych, jednak łatwo mogą mieć problemy z wagą - należy wiec dbać o dietę tych psów, oraz zapewniać im wystarczająco dużo ruchu. Potrzebują codziennych spacerów, lub dużej ilości czasu w przydomowym ogrodzie - idealnie byłoby, gdyby beagle spędzał mniej - więcej tyle samo czasu w domu, co poza nim. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli pies może biegać po ogrodzie, spacer na smyczy jest również zalecanym uzupełnieniem jego aktywności.

Historia rasy

Rasa ta powstała w XIV wieku na terenie Anglii i używana była do tropienia w sforach zwierzyny - lisów i zajęcy. Do około 1800 roku było kilka rozmiarów tych psów. Podczas polowania, podążano za nimi na piechotę, jako że najmniejsze były najwolniejsze i można było bez problemu iść lub biec za psem nie gubiąc go z oczu, szybko więc te najmniejsze stały się najbardziej popularne, stąd właśnie ten rozmiar występuje obecnie.