Historia rasy

Przodkowie dzisiejszych kotów europejskich zostali rozpowszechnieni w Europie przez Rzymian. Cesarstwo, które pobiło sporą część kontynentu, wykorzystywało naturalne talenty kotów do ochrony zawartości swych spichlerzy przed szkodnikami, sprowadzając je wszędzie, gdzie były potrzebne. Gdzieś w trakcie rzymskich kampanii koty te napotkały na żbiki, z którymi zaczęły się krzyżować. Osobniki, będące wynikiem tych krzyżówek okazały się lepiej przystosowane do klimatu i warunków panujących na kontynencie europejskim, niektórzy uważają także, że właśnie żbikom koty te zawdzięczają gen, odpowiadający za prążki na sierści.

Rzymianie dostarczyli swe koty również na wyspy brytyjskie, jednak tam, pomimo podobnych początków, rozwój rasy poszedł w trochę innym kierunku. Dzięki temu koty brytyjskie wyglądają zupełnie inaczej, niż ich krewni z kontynentu.

Czasy świetności Cesarstwa Rzymskiego w końcu przeminęły. Koty jednak pozostały, a ludność zaczęła, wzorem Rzymian, wykorzystywać je na farmach i w spichlerzach. Ceniono przede wszystkim koty, które były łowne, co może tłumaczyć charakter dzisiejszych kotów europejskich. W ten sposób rasa ta coraz bardziej rozpowszechniała się, a część kotów trzymana była nie tylko ze względu na pracę jaką wykonywały - zaczęto w końcu patrzeć na nie również jak na towarzyszy.

U progu XX wieku popularność zaczęły zyskiwać wystawy kotów rasowych. Wystawy te jednak przeznaczone były głównie dla "ciekawszych" i mniej spotykanych ras. Niektórzy z hodowców byli jednak odmiennego zdania - widzieli w zwykłych mruczkach coś, czego nie dostrzegali inni. W, między innymi, Szwecji, część hodowców podjęła starania aby, drogą planowej hodowli, wyeksponować najlepsze cechy tych kotów.

Starania te przyniosły w końcu skutek. W 1982 roku koty europejskie krótkowłose zostały oficjalnie uznane przez Federation Internationale Feline i zajęły należne im miejsce wśród innych kotów rasowych.

Charakter

Podczas gdy dla innych ras da się, mniej-więcej, określić jeden wzorzec charakteru, dla kotów europejskich krótkowłosych jest to mocno utrudnione. Rasa ta powstała na bazie "zwykłych", naturalnie występujących mruczków, z tego powodu każdy może mieć inny temperament. Jedne będą bardzo czułe i grzeczne, inne będą psotne i bardzo niezależne. Jeśli myślisz o przyjęciu takiego kota pod swój dach, rozważ adopcję dorosłego kota - będzie miał on już określony i z góry wiadomy charakter, podczas gdy mały kotek pod tym względem może być jedną wielką niewiadomą.

Istnieją jednak pewne cechy wspólne dla kotów europejskich krótkowłosych. Z reguły są one inteligentne i ciekawskie, lubią również polować na cokolwiek się da. Większość przedstawicieli tej rasy toleruje również inne koty, czy też przyjazne kotom psy. Powinny też dogadać się z dziećmi.

Zdrowie i pielęgnacja

Koty europejskie krótkowłose nie powstały na drodze sztucznej selekcji, nie są więc chorowite, jak niektóre inne rasy. Jedynym większym problemem z jakim zapewne spotka się każdy opiekun takiego kota, jest osadzająca się wszędzie sierść. Z tego powodu częste czesanie jest bardziej niż wskazane - usunie to martwe włosy z kota w kontrolowany sposób, dzięki czemu ograniczymy ilość sierści w miejscach, w których nie powinno jej być.

Oprócz wspomnianego czesania, oraz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, koty te są w zasadzie bezobsługowe, warto jednak zwrócić uwagę na to, ile kot je. Koty europejskie krótkowłose mają tendencję do bycia strasznymi łasuchami, tak więc jeśli twój kot będzie zwracał swój pyszczek w stronę miski zbyt często, może to doprowadzić do otyłości, która może przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich kotów, jednak niektórym osobnikom trzeba kontrolować dietę.

Wygląd

Najbardziej pożądanym umaszczeniem kotów rasy europejskiej krótkowłosej jest pręgowanie, uznawane również za najbardziej pierwotne. Może ono występować w wariantach cętkowanym, tygrysim lub marmurkowym. Oprócz tego, zarówno kolor jak i umaszczenie tych kotów jest w zasadzie dowolne.

Jeśli chodzi o wielkość kotów europejskich, są to koty średnie do dużych. Prawidłowa waga to od 3,5 kg do około 4,5.

Budowa Za idealne koty europejskie uważa się takie, u których nie są widoczne żadne z cech innych ras, lub ich domieszki.
Głowa Dość duża. Powinna sprawiać wrażenie zaokrąglonej, i być dłuższa niż szersza.
Uszy Średniej wielkości, delikatnie zaokrąglone czubki. Mogą występować tufki. Powinny być około tej samej wysokości, jak długość podstawy. Szeroko rozstawione.
Oczy Okrągłe, rozstawione szeroko i pod nieznacznym kątem.
Szyja Średniej długości, muskularna.
Ciało Zbite, mocne i muskularne. Klatka piersiowa okrągła i dobrze rozwinięta.
Nogi Mocnej budowy, średniej długości. Zwężają się stopniowo w stronę zaokrąglonych łapek.
Ogon Średniej długości, gruby u podstawy. Zwężający się stopniowo do zaokrąglonej końcówki.
Futro Krótkie i gęste, lśniące.