Charakter

Koty balijskie znane są ze swojej rozmowności i chęci do zabawy. Są to również jedne z najbardziej inteligentnych kotów. Są pogodne i mają dużo energii - kochają się bawić, z człowiekiem lub same. Z tego powodu wszystkie cenne i delikatne przedmioty powinny się znajdować poza ich zasięgiem, nigdy na otwartych półkach, po których koty balijskie kochają chodzić. Nie przeszkadza im towarzystwo innych zwierząt, co więcej, ich naturalna inteligencja szybko pozwala im znaleźć się na szczycie hierarchii domowego stada.

Wygląd

Koty balijskie wywodzą się od kotów syjamskich i zwano je niegdyś kotami syjamskimi długowłosymi. Są długie, smukłe i muskularne. Ich sierść jest jedwabista i lśniąca, mocno przylega do ciała. Koty te mają głowę w kształcie trójkąta równobocznego, z dużymi, szeroko rozstawionymi uszami i niebieskimi, skośnie ustawionymi oczami w kształcie migdałów.

Zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja tych kotów nie sprawia większych problemów, jednak z uwagi na ich skłonności do nadwagi, pomimo ich dość dużej ruchliwości, należy dbać o ich dietę. Koty balijskie są również dość wrażliwe na zmiany temperatury, przez co najlepiej trzymać je w domu.