Zdjęcie główne - autor: Bebopscrx / commons.wikimedia.org

Historia rasy

W 1982 roku, w farmie w amerykańskim stanie Oregon, przyszło na świat sześć kociąt. Jedno z nich wyglądało jednak dziwnie - urodziło się całkiem łyse i z dużymi, szeroko rozstawionymi uszami oraz pręgowanym wzorem na skórze. W żaden sposób nie przypominało swego rodzeństwa. Osiem tygodni trwało, zanim kocię zaczęła porastać bardzo miękka, kręcona sierść. W wieku około czterech miesięcy, Curly, bo tak nazwano młodą kotkę, miała już pełne, zakręcone futerko na całym ciele. Jako że jej właściciele nie interesowali się hodowlą kotów, nie zrobili nic z tym faktem.

W ciągu następnej dekady ten stan rzeczy się utrzymał - kotka Curly chodziła sobie wolno po farmie i okolicach, doczekała się również potomstwa z różnymi kocurami. Część urodzonych przez nią kociąt miała również kręconą sierść, co w końcu wzbudziło zainteresowanie innych osób. Gdy coraz więcej ludzi zaczęło pytać o te unikatowe koty, właścicielka Curly poszukała niezbędnych informacji, rozpoczeła ich hodowlę oraz zaczęła pokazywać te koty na wystawach.

Właścicielka Curly oraz jej potomstwa nową rasę nazwała LaPerm. Szybko uzyskała wsparcie bardziej doświadczonych hodowców, a niedługo później powstało pierwsze stoważyszenie zajmujące się tą rasą kotów: LaPerm Society of America. Do Europy koty te trafiły stosunkowo niedawno i zostały uznane przez FIFe dopiero w 2015 roku.

Charakter

Koty LaPerm są skore do zabawy i zachowują się czasem jakby nigdy nie wyrosły z bycia małym kotkiem. Jakkolwiek mają całkiem sporo energii, mogą być również kotami "kolankowymi", gdyż uwielbiają towarzystwo ludzi. Jakkolwiek mają opinię psotnych, nie sprawiają większych problemów. Nie będą również miały nic przeciwko towarzystwu innych zwierząt, lub dzieci. Będą nawet bawić się z nimi, oczywiście o ile dzieci będą w stosunku do kota delikatne. Nie powinny bać się gości w domu, o ile zostaną odpowiednio ułożone jako kocięta.

LaPermy są inteligentne, szybko uczą się sztuczek, "obsługi" interaktywnych kocich zabawek, czy, z czego niektórzy mogą być niezadowoleni, otwierania drzwi.

Zdrowie i opieka

Koty te są zazwyczaj zdrowe i nie mają skłonności do wielu genetycznych chorób, które dotykają często "starsze" rasy. Właściwie pielęgnowany, może dożyć do około 15 lat.

Unikatowe futro tych kotów jest proste w pielęgnacji. W wariancie krótkowłosym, koty te powinny być czesane raz lub dwa razy w tygodniu. Koty długowłose powinny być czesane częściej. Najlepiej używać do tego celu obrotowej szczotki, aby nie prostować ich kędziorków. Po czesaniu, można również lekko zwilżyć sierść spryskiwaczem, czynność ta "naprawi" jakiekolwiek wyprostowane podczas czesania włosy. Jeśli LaPerm wymaga kąpieli, po umyciu kota osusz go ręcznikiem i pozwól mu wyschnąć do końca naturalnie - nie używaj suszarki!

Charakterystyczne dla tej rasy jest okresowe linienie, które, w zależności od osobnika, może być częściowe lub pełne, co powoduje u tych kotów czasowe przerzedzenie futra, lub, w niektórych przypadkach, pozostawia na jakiś czas łyse miejsca.

Wygląd

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą LaPermów jest oczywiście ich zakręcone futerko. Występują w wielu kolorach, mogą być również krótko- lub długowłose. Są szczupłe, lecz dobrze zbudowane i sprawiają wrażenie wiecznie czujnych.

Głowa W kształcie klina, o delikatnych i zaokrąglonych konturach. Niewiele dłuższa niż szersza. Istnieje różnica pomiędzy płciami w szerokości głowy, samce mają zdecydowanie szerszą głowę, co zmienia proporcje i sprawia wrażenie, iż głowa jest krótsza.
Uszy Średnie lub duże, szeroko rozstawione i szerokie u podstawy, na końcówkach delikatnie zaokrąglone. W wariancie długowłosym mogą występować tufki na szczycie uszu, jak u rysia.
Oczy Duże i owalne, rozstawione szeroko od siebie. Mogą występować we wszystkich kolorach.
Ciało Średniej wielkości. Szczupłe i dobrze umięśnione. Tylne łapy są delikatnie dłuższe niż przednie.
Ogon Długi co najmniej od podstawy ogona do barków, zdarzają się jednak dłuższe. W wersji długowłosej, według oficjalnej specyfikacji FIFe, ogon ma przypominać szczotkę do butelek.
Futro Krótkie w wariancie krótkowłosym, średnio długie u kotów długowłosych. Zakręcone i pofalowane na całym ciele, miękkie i sprężyste.