Charakter

Koty tej rasy pod względem charakteru są dość często porównywane do psów. Są ekstrawertyczne i ciągnie je do ludzi, tak więc jeśli przygarniesz Devona pod swój dach, będzie towarzyszył ci przez większość czasu - jeśli nie zamkniesz drzwi do sypialni, może cię w nocy obudzić mruczenie kotka wchodzącego pod kołdrę. Nie należą do rozmownych kotów i mają ciuchy głos, ale za to tryskają energią i kochają zabawę. Lubią również wspinaczkę - zasłony i delikatne firany nie są bezpieczne w ich towarzystwie. Mimo podwyższonej aktywności, Devon Rex'y nie demolują mieszkania nawet w sytuacjach, gdy zostają w niem same. Potrafią znaleźć sobie spokojne zajęcie, co czyni je idealnymi kotami dla pracujących rodzin.

Wygląd

Devon Rex to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras z całej kociej rodziny. Ich sierść jest falista i bardzo krótka, a przy tym szczególnie miękka. Ich krótkie brwi i wąsy są poskręcane. Koty te są średniej wielkości, mają smukłe lecz muskularne ciało z lekko wygiętymi do przodu przednimi łapami. Na krótkiej głowie w kształcie klina, osadzone są bardzo duże, szeroko rozstawione uszy. Mają pokaźne oczy w kształcie migdałów, których zewnętrzne krawędzie są skierowane w stronę uszu. Ich sierść występuje w różnych kolorach, otwartą opcją pozostaje także kolor oczu, a w zasadzie kolory, gdyż koty rasy Devon Rex bardzo często mają dwukolorowe oczy.

Zdrowie i pielęgnacja

Devony to bardzo czyste koty, nie wymagające szczególnej opieki. Mimo cienkiego futra, nie mają skłonności do przeziębień. Bardzo mało linieją, przez co często polecane są jako koty nie powodujące alergii - należy jednak pamiętać, że to nie sierść powoduje alergię i nie będą mocno uczulały jedynie osób, które albo nie mają alergii, albo u osób u których jest ona łagodna.