Akcesoria podstawowe

Przede wszystkim, polecamy zakup trzech miseczek (na wodę, mokrą karmę i suchą karmę) oraz podkładkę pod nie, by się nie przesuwały. Przy okazji będzie również łatwiej sprzątać rozsypaną karmę. Dodatkowo można zakupić szczelny pojemnik na karmę (ta po otwarciu paczki straci szybko świeżość, zapach i odpowiednią wilgotność). Opcjonalnie można zainwestować także w automatyczne poidełko lub fontannę dla kotów, choć trzeba pamiętać by codziennie wymieniać wodę na świeżą.

Kolejnym ważnym zakupem jest kuweta. Przy wyborze odpowiedniej toalety dla kota należy się kierować wielkością (1,5 x większa niż zwierzak), aby pupil mógł się w niej swobodnie obracać. Do kuwety obowiązkowo trzeba dokupić żwirek oraz łopatkę. Istnieją również wymienne filtry do kuwety zamykanej, które co jakiś czas trzeba wymieniać.

Ważnymi akcesoriami podstawowymi dla kota są szczotki do czesania futra. Szczotka dwustronna pozwala na lepszą pielęgnację sierści, a furminator pozbędzie się nadmiaru martwego włosa np. po zimie. Dodatkiem kończącym listę podstawowych zakupów jest obcinaczka do pazurów.

Akcesoria do zabawy

Sklepy oferują szeroki wybór zabawek dla kota i ciężko się zdecydować na konkretną. Polecamy zacząć zakupy od najtańszych zabawek, które najczęściej dobrze się sprawdzają. Należą do nich:

  • Piłeczki (wybór jest ogromny: zwykłe, świecące, z dzwoneczkiem...)
  • Myszki (m.in. z kocimiętką, futerkowe, materiałowe lub sznurkowe)
  • Wędka

W sklepach dostępne są również bardziej zaawansowane zabawki, jak na przykład tor z piłeczką czy automatyczny laser. Zabawki te są rzecz jasna droższe, jednak sprawiają kotom wiele radości.

Meble

Jeśli ktoś myśli, że koty nie posiadają swoich mebli, to jest w wielkim błędzie. Niestety, jest to chyba najdroższy dział zakupów z całej listy, ale równie potrzebny jak pozostałe. Przede wszystkim kot potrzebuje w domu stabilnego i wytrzymałego drapaka. Jeśli drapak będzie się chwiał lub przewracał, to kot może przestać z niego korzystać i przenieść swoje pazurki na obicie mebli. Poza tym polecamy kupić kocyk do spania i legowisko – dobrze, gdy będzie miało wyciąganą poduszeczkę, którą można prać. Na szczęście posłanka dla kotów nie należą do drogich. Opcjonalnie można kupić hamak pod krzesło.

Najważniejszy jednak w tym dziale jest transporter dla kota. Bez niego przewożenie zwierzaka, np. do weterynarza na wizyty kontrolne, szczepienia czy leczenie, będzie utrudnione. Transporter dla kota musi być duży i mieć odpowiednie otwory wentylacyjne. W wyborze transportera pomoże weterynarz albo pracownik sklepu zoologicznego.

Higiena

Koty należą do grupy zwierząt, które bardzo dbają o czystość swojego futerka. Jednakże, zalecane są kąpiele, a też bywają sytuacje, gdzie kot sam umyć się nie może. Dlatego warto kupić tradycyjny szampon dla kota oraz ręczniczek. Do pielęgnacji dłuższego włosa polecamy suchy szampon lub puder dla kota.

Karma i dodatki żywieniowe

Odpowiednio zbilansowana i dobra jakościowo karma będzie nie tylko utrzymywać kota w dobrej kondycji, ale również zadba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i uchroni przed wieloma chorobami. Okazuje się, że te najlepsze karmy dla kota, wcale nie należą do najdroższych, a kupując duży worek jedzenia oszczędza się sporo pieniędzy. Warto wybrać więc suchą karmę bezzbożową oraz mokrą karmę z minimum 75% zawartością mięsa. Koty są także łasuchami i w domu powinny znaleźć się dla nich przysmaki, jak np. mięsne kabanosiki, których jednak nie wolno podawać zbyt dużo. Do zapewnienia kotu prawidłowej dawki zdrowych składników, zalecamy zakup pasty witaminowej. Dodatkowo polecamy kupienie pasty odkłaczającej, która zapobiega powstawaniu kul włosowych. Kolejnym dobrym pomysłem jest zasadzenie kociej trawy.

Skompletowanie kociej wyprawki nie jest tak proste jak się wydaje. Nie trzeba wszystkich produktów mieć od razu, ale naprawdę się przydają.