Już na samym początku trzeba przyjąć zasadę, iż zwierzęta nie są wredne. Ta cecha jest ludzka, a zwierzęta nie myślą takimi kategoriami. Powielanie mitu o wredności czy złośliwości zwierząt jest bardzo szkodliwe dla nich, ponieważ oddala właściciela od poznania prawdziwej przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą.

Problemy zdrowotne

Każdy opiekun kota, który zauważył, ze jego pupil zaczął załatwiać się poza kuwetą, powinien w pierwszej kolejności udać się do weterynarza. Najczęstszą przyczyną sikania poza kuwetę przez kota, jest zapalenie lub infekcja dróg moczowych oraz problemy z pęcherzem. Bez pobrania próbki moczu do badań i podaniu odpowiednich leków przepisanych przez lekarza weterynarii, kot nie wyleczy się sam. Zapewne ktoś zapyta: „Co ma wspólnego sikanie na dywan z zapaleniem pęcherza?” Odpowiedź jest prosta – kot podczas sikania odczuwa ból, więc kuwetę, gdzie zawsze się załatwiał, także z bólem kojarzy, a tym samym szuka innego miejsca, gdzie nie będzie odczuwał nieprzyjemności.

Coś tu śmierdzi...

Jeżeli kot jest po badaniach i nie wykazały one nic niepokojącego w zdrowiu kota, przyczyną sikania poza kuwetą może być jakaś zmiana zapachowa w jego otoczeniu. Koty bardzo często źle reagują na nowe zapachy, jakie pojawiają się w ich otoczeniu. Są to np. detergenty, proszek do prania, perfumy, a w szczególności zapachy innych zwierząt. Czasem wystarczy pogłaskać inne zwierzę na ulicy, by spowodować zdenerwowanie u swojego pupila. W tym, że wtedy kot zesika się na dywan, nie ma nic dziwnego – po prostu instynkt nakazuje zaznaczyć swój teren. Opiekun zwierzęcia musi zwrócić uwagę czy czasem nie zmienił płynu do prania na bardziej intensywny lub w ostatnim czasie nie miał gościa, który mógł być spryskany perfumami. Choć mało kotów reaguje na jednorazowy kontakt z nowym zapachem, to jednak może mieć to wpływ na jego zachowania.

Niewykastrowany kot

Brak kastracji kotów jest równie częstą przyczyną sikania poza kuwetą, jak dolegliwości chorobowe. Pomimo ogólnej świadomości, że kocury znaczą teren, prawda jest taka, iż kotki robią to samo. Podczas gdy kotka ma ruję, zaczyna znaczyć teren poprzez częste sikanie w różne miejsca. Warto również wspomnieć, że mocz niekastrowanych kotów jest dużo bardziej intensywny pod względem zapachu. Jedynym sposobem na uniknięcie zbyt intensywnego zapachu moczu jest kastracja kocura.

Stres

Stres u kota również może być przyczyną sikania poza kuwetę. W zależności od nasilenia stresu, a także okoliczności w których kot mógł być poddany sytuacjom nerwowym, inaczej będzie trzeba pomagać mu powrócić do spokoju. Wskazana jest wtedy pomoc specjalistów, jak behawiorysta oraz weterynarz. Wielu właścicieli nie zauważa oznak stresu u kota i bagatelizuje temat, a niestety szybka reakcja może być kluczową dla zdrowia pupila.

Zła kuweta

Załatwianie się nieodpowiednim miejscu przez kota, może być związane z jego kuwetą. Okazuje się bowiem, że spora część kotów zwraca uwagę na miejsce położenia kuwety, rodzaj toalety oraz żwirku. Tak więc rozwiązaniem problemu może być wymiana żwirku na inny (producent mógł zmienić skład obecnego, stąd nagły zwrot w zachowaniu kota), bądź znalezienie nowej kuwety (odkryta/zakryta), przy czym trzeba pamiętać, że kocie wc powinno być większa niż nasz kot, a także umiejscowiona w spokojnym miejscu – niekoniecznie na widoku (zwierzęta też lubią te sprawy załatwiać z dala od gapiów). Jeśli w domu jest więcej kotów, to także kuwet powinno być więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest zasada: ilość kotów + jeden (czyli kuwet powinno być o jedną więcej niż kotów). Być może jeden z kotów załatwia się poza kuwetą, ponieważ nie chce „dzielić się” toaletą.

Zapach kociego moczu

Ostatni problem, z którym właściciele nie potrafią sobie poradzić to usunięcie zapachu kociego moczu. Jeśli zwierzę czuje zapach odchodów w danym miejscu, to może zdarzyć się tak, że będzie się tam załatwiał stale. Dlatego ważnym jest, by bardzo dobrze wyczyścić dywan/pościel, kafelki. Do tego potrzeba także kilku produktów, które maskują zapach zwierzęcych odchodów: neutralizator zapachów, ocet jabłkowy lub sok z cytrusów.

Reasumując wszystko, należy zawsze pamiętać, że kot nie podsikuje miejsc złośliwie i wcale nie jest wredny. Pod tym faktem kryje się albo choroba, albo problem behawioralny i pierwszym krokiem, do rozwiązania uciążliwej sytuacji jest konsultacja ze specjalistą.