Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z pełną odpowiedzialnością za nie. Nie wolno porzucać pupila z powodu tak błahego, jak wyjazd na wakacje. Niestety, pomimo bardzo dużego wyboru rożnych alternatyw, spora część społeczeństwa „pozbywa się problemu” nie podejmując próby rozwiązania go w sposób dobry dla zwierzęcia.

Co więc można zrobić, by dobrze bawić się na wakacjach oraz nie rezygnować z posiadania zwierzęcia? W zależności od tego, jak planujesz spędzić wakacje, odpowiedzi będą różne, ale każda z nich powinna być zadowalająca:

Niektóre hotele akceptują zwierzaki

Zanim zaczniesz rezerwować hotel, sprawdź czy w okolicy nie ma takiego, który jest przyjazny zwierzętom. W dzisiejszych czasach ogromna ilość lokali pozwala na zabieranie ze sobą czworonogów za drobną opłatą, która nie uderza mocno w kieszeń. Często jedynym warunkiem jest, np. w kwestii kota, zabranie ze sobą kuwety, czy w przypadku gryzoni – zabezpieczonej klatki/terrarium. Tak więc, jeśli jedziesz np. nad jezioro i czas będziesz spędzać na spacerach, to czemu by nie zabrać ze sobą psa? Z pewnością będzie się raźniej chodziło z czworonożnym przyjacielem u boku, a w czasie gdy chcesz coś zwiedzać, pies może czekać na ciebie w hotelowym pokoju.

Sąsiedzie, jest sprawa...

Są zwierzęta, które źle znoszą zmianę miejsc i często dotyczy to kotów. Jeśli twój pupil niekoniecznie czułby się dobrze z tobą na wakacjach, to warto zostawić go jednak w domu. Z pewnością znajdzie się ktoś z rodziny lub sąsiadów, kto raz czy dwa razy dziennie będzie mógł przyjść do twojego mieszkania i nakarmić zwierzaka lub zabrać go na spacer. Choć zwierzak będzie miał zdecydowanie mniej kontaktu z człowiekiem i będzie przez większość czasu sam, to jednak tydzień lub dwa nie wpłynie na niego bardzo negatywnie.

Kolejne rozwiązanie na to, co zrobić ze zwierzakiem podczas wyjazdu na wakacje jest nieco podobne do poprzedniego, z ty że zamiast zostawiać pupila w domu – można go zawieźć do rodziny. Jeśli rodzina może przetrzymać zwierzaka pod twoją nieobecność u siebie, to warto skorzystać. W ten sposób zarówno ty, jak i twój zwierzak będziecie mieli wakacje.

Hotel dla zwierzaka

Jeśli powyższe punkty niekoniecznie wchodzą w grę, to równie dobrym rozwiązaniem są hoteliki dla zwierząt lub domu tymczasowe. Tego typu przybytków jest bardzo dużo, więc z pewnością każdy znajdzie choć jeden w swoich okolicach lub po drodze na urlop. Ceny nie są wysokie i często można je obniżyć zostawiając dla swojego zwierzaka karmę oraz inne rzeczy, jak np. żwirek w przypadku kota czy sianko w przypadku dla szynszyla. Jednakże w tym temacie ważną sprawą jest zapoznanie się dogłębnie z tematem. Na wielu forach internetowych są założone wątki o polecanych placówkach, ale także ostrzeżenia o innych. Pamiętaj, że zostawiasz zwierzaka w miejscu, gdzie musisz mieć pewność, że będzie mu dobrze. Konieczne jest także podpisanie umowy, a także pozostawienie wszelkich kontaktów do siebie, w razie problemu. Należy również sprawdzić w jakich warunkach będzie przebywał zwierzak, ale tez przekazać opiekunom wszelkie informacje dotyczące pupila – czy na coś choruje i jakie leki podawać, czy lubi inne zwierzęta, jak reaguje na obcych…

Ostateczna opcja

Ostatni pomysł może wydawać się okrutny, ale jeśli naprawdę nie można wykorzystać wcześniej wypisanych opcji, to warto skorzystać z takiej oferty. Mianowicie niektóre schroniska dla zwierząt przyjmują zwierzaki na określony termin. Można powiedzieć, że jest to coś w rodzaju hoteliku w schronisku. Warunki są różne, ale to dalej lepsza opcja dla zwierzaka niż wywalenie go na ulicę czy wywiezienie do lasu.. Reguły są w zasadzie takie same jak przy innych hotelikach, tyle, że miejscem przebywania pupila będzie teren schroniska. Sporo osób odrzuca takie rozwiązanie, gdyż przeraża je samo miejsce, aczkolwiek schronisko, które ma w ofercie hotel dla zwierząt musi być przystosowane ku temu – osobne boksy/pomieszczenia gdzie zwierzak nie ma dostępu do zwierząt mieszkających w schronie.

To tylko najważniejsze przykłady jak poradzić sobie z problemem wyjazdu na wakacje podczas gdy posiada się zwierzę. Są osoby, które wystawiają ogłoszenia w poszukiwaniu wolontariuszy oraz domów tymczasowych, które zaopiekują się zwierzakiem przez te kilka-kilkanaście dni. Trzeba zauważyć jedynie, że wakacji nie planuje się z dnia na dzień. Planując swoje wakacje – zaplanuj je także zwierzęciu. Odkładasz pieniądze na wakacje – odkładaj je także na swojego zwierzaka. Pobyt zwierzaka w hoteliku to nawet od 15zł do 50zł dziennie – ceny zależą od tego jakiego zwierzaka zostawiasz, czy dodajesz swoją karmę oraz od standardów hotelu.