Wystarczy uchylona furtka ogrodzenia, by pies opuścił ogród, lub nagły hałas, by wystraszył się i uciekł z miejsca. Jednak najczęściej za zaginięciami zwierząt stoi zwykła nieostrożność, np. spuszczenie zwierzaka ze smyczy podczas spaceru. Co zrobić, gdy zaginie pies? Jak go odnaleźć?

Jeśli pies ucieknie na spacerze, to najlepiej stać w miejscu i nawoływać. Psy najczęściej wracają w miejsce, gdzie ostatni raz widzieli swojego opiekuna. Dobrze jest zadzwonić do rodziny z prośbą o pomoc. Gdy jedna osoba czeka na miejscu zaginięcia, np. dwie inne idą w stronę gdzie pobiegł pies. Jednak jeśli podejmie się decyzję o powrocie do domu, to wskazana jest trasa, którą zazwyczaj chodzimy z psem na spacer – zwierzak bardzo dobrze ją zna więc jest możliwość, że też będzie tędy wracał.

Po powrocie do domu należy natychmiast powiadomić o zaginięciu zwierzęcia odpowiednie instytucje, jak schronisko czy fundacje pro zwierzęce działające w okolicy. Jeśli mieszka się w niewielkim mieście to również warto o zaginięciu napisać do znajomych, którzy mogliby napotkać zwierzaka, a w większej metropolii powinno się zawiadomić straż miejską. Niebywale ważne jest by podać wszelkie informacje na temat miejsca zaginięcia jak i dokładny opis psa.

Kolejny krok, jaki powinno się wykonać przy poszukiwaniu zaginionego psa to rozwieszanie ogłoszeń z opisem i zdjęciem zwierzaka (dobrze, gdy będzie kolorowe i najbardziej aktualne, pokazujące całą sylwetkę zwierzęcia). Ogłoszenia powinno się umieszczać w jak największym promieniu od miejsca zaginięcia psa oraz domu, a także w gabinetach weterynaryjnych. Bardzo dobrym miejscem na ogłoszenie jest Internet – dzięki portalom ogłoszeniowym, jak i portalom społecznościowym, do domów wróciło wiele zaginionych zwierzaków.

Poszukiwania jednak nie kończą się na powyższych czynnościach. Najważniejsze jest regularne wychodzenie i poszukiwanie zwierzaka. Najlepszymi porami na poszukiwania jest wczesny poranek i wieczór, gdzie robi się spokojniej i wystraszony pies będzie bardziej chętny do opuszczenia tymczasowej kryjówki, a także poszukiwania jedzenia. Nawoływanie, nawet gdy pies nie reagował na swoje imię, jest ważne, gdyż pupil może rozpoznać swojego opiekuna po głosie.

Sporo czworonogów znajduje się bardzo szybko, ale czasami poszukiwania mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Nie warto rezygnować, szczególnie, że pies może przebyć wiele kilometrów, np. Z pogoni za leśnym stworzeniem, zanim zorientuje się, że jest zbyt daleko od domu. Stąd też zanim wróci, chociażby do miejsca ostatniego kontaktu ze znanym mu terenem, może zająć sporo czasu.