Koty, nawet nieoswojone, żyją na ulicach, ale wcale nie radzą sobie najlepiej. Tym bardziej źle radzi sobie udomowione zwierzę, nie wspominając o niewychodzącym pupilu, który całkowicie nie zna świata zewnętrznego.

Większość przypadków zaginięcia kota, jest winą człowieka:

  • brak zabezpieczonego okna, balkonu
  • niedomknięte drzwi
  • niezabezpieczony transporter
  • zbyt luźna obroża lub szelki

Jednakże przyczyn ucieczek i zaginięć kotów jest o wiele więcej:

  • strach lub stres
  • zew natury (tu też m.in. brak kastracji)
  • ciekawość

Poszukiwania kota niewychodzącego trzeba zacząć od razu. Jeśli kot wypadł przez balkon, należy szukać zwierzaka w pobliżu, gdyż prawdopodobnie daleko nie uciekł. W panice, pupil będzie szukał najbliższego schronienia i zapewne za kryjówkę wybierze pobliskie krzaki, otwarte okienko w piwnicy lub schowa się pod samochodem. Trzeba pamiętać, że kot może być ranny po upadku, więc tym bardziej trzeba działać szybko. Na poszukiwania należy zabrać troszkę karmy oraz kocyk, szelki lub transporter by móc złapać wystraszone zwierzę.

Jeśli poszukiwania nie dają żadnego skutku, należy wrócić do domu i powiadomić wszelkie służby, które zajmują się zwierzętami: schronisko, fundacje prozwierzęce, pobliskie gabinety weterynaryjne, sklepy zoologiczne czy straż miejska. Następnie należy wydrukować ogłoszenia zawierające informacje o kocie wraz z jego możliwie aktualnym zdjęciem. Takie ogłoszenia powinny być rozwieszone nawet w promieniu kilometra od miejsca zaginięcia, choć jednak najwięcej należy rozwiesić przy klatkach schodowych bloków wokół miejsca, gdzie kot zaginął. Wiele kotów znajduje się dzięki portalom społecznościowym, więc to bardzo dobre miejsce, by dodać ogłoszenie o zaginionym kocie.

W przypadku poszukiwań kotów, warto pamiętać, ze to zwierzęta aktywne nocą, więc bardzo dobrym rozwiązaniem jest wychodzenie wieczorami i wczesnym świtem w okolice zaginięcia i nawoływanie zwierzaka. W nocy jest cicho i kot będzie bardziej odważny by wyjść z ukrycia. Trzeba też pamiętać o tym, że to obcy teren dla kota i nawet jak go znajdziemy, to niekoniecznie rzuci nam się w ramiona. Zdecydowanie będzie przerażony i może uciekać, każdy głośniejszy dźwięk może go spłoszyć.

W poszukiwaniach zaginionego kota pomaga także czip. Co prawda, czip to nie GPS, ale istniej szansa, że ktoś inny znajdzie kota i zaniesie go do weterynarza lub schroniska. Dzięki czipowi i zapisie danych w zwierzęcych międzynarodowych bazach danych, dostaniemy informację o znalezionej zgubie.