1. Fanom przygód Harrego Pottera, bezoar kojarzyć się może wyłącznie z kozami, jednak kocia wypluwka powstająca z nagromadzonej w żołądku sierści, również jest nazywana bezoarem.
 2. Najpopularniejszą na świecie rasą kota jest pers. Zaszczytne drugie miejsce zajmuje Maine Coon, a podium zamyka kot syjamski.
 3. Za najstarszą, istniejącą do dziś, rasę uważa się koty rasy Egipski Mau. Co ciekawe, słowo “mau” w egipskim tłumaczy się po prostu, jako “kot”.
 4. Zakup kota rasowego bywa drogi, jednak standardowa cena w hodowli nijak ma się do ceny zapłaconej za pierwszego komercyjnie sklonowanego kota na świecie. Little Nicky, bo tak miał na imię, kosztował swego właściciela 50 000 dolarów.
 5. Koty dużo czasu przeznaczają na sen - nawet ponad 16 godzin dziennie. Kocięta śpią jeszcze więcej - ma to jednak uzasadnienie, gdyż u kociąt hormon wzrostu wydzielany jest jedynie podczas snu.
 6. Koty dożywają zazwyczaj około 20 lat, jednak niektóre osobniki potrafią dożyć naprawdę sędziwego wieku. Miano najdłużej żyjącego kota należy do Creme Puff z Teksasu, który dożył imponującego wieku 38 lat.
 7. Zwykło się uważać, że to kobiety raczej są posiadaczkami kotów. Jednak współczesnej nauce nie straszne są żadne tematy - w 2007 przeprowadzono ankietę, której wyniki podważyły powszechne przekonania. Okazało się, że wśród ankietowanych prawdopodobieństwo posiadania kota było identyczne, niezależnie od płci.
 8. Do niedawna uważano, iż to Egipcjanie pierwsi udomowili koty około 6 000 lat temu. Na Cyprze odkryto jednak grób sprzed prawie 10 000 lat, w którym znaleziono dowody na istnienie udomowionych kotów w tamtych czasach.
 9. W wielu zakątkach świata, koty były uważane za magiczne stworzenia. W czasach “świetności” Inkwizycji, papież Innocenty VIII uznał koty za zło wcielone, wydając tym samym na nie wyrok śmierci. Doprowadziło to do zmniejszenia się populacji kotów o dziesiątki tysięcy. Zbożne intencje i chęć wypełnienia woli Kościoła nie uchroniły jednak ludzi przed karą - gdy kotów było mało, szczury rozmnożyły się na potęgę, co dodatkowo przyśpieszyło rozprzestrzenianie się szalejącej wówczas dżumy.
 10. W większości miotów znajduje się od jednego do dziewięciu kotów. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły - największy znany miot zawierał aż 19 kociąt, z czego 15 udało się przeżyć.
 11. Koty całkiem nieźle się wspinają, jednak z zejściem tą samą trasą mogą już mieć problem. Wynika to z faktu, że wszystkie pazury mają zagięte w jedną stronę, co uniemożliwia im zejście głową w dół.
 12. W średniowiecznej Europie koty nie miały zbyt dobrze. Powszechnym zwyczajem podczas niektórych świąt było nieomal rytualne zabijanie kotów: zrzucanie ich z wieży kościelnej, bądź wrzucanie w worku do ogniska.
 13. Jedna z żydowskich legend podaje, iż podczas potopu, Noe modlił się, aby Bóg pomógł mu ochronić żywność zgromadzoną na arce przed szczurami. W odpowiedzi na modły, Bóg sprawił że jeden z lwów zaczął kichać, a z każdym kolejnym kichnięciem wydalał z pod ogona kota.
 14. Czarny kot przynosi pecha - ale czy na pewno? W Australii, oraz niektórych rejonach Wielkiej Brytanii, czarne koty uważane są za zwierzęta przynoszące szczęście.
 15. Koty potrafią całkiem wysoko skakać - nawet do pięciokrotności swojej długości.
 16. Kot domowy to bardzo inwazyjny gatunek - jedna para, samiec i samica, oraz ich potomstwo w zaledwie siedem lat mogą “wyprodukować” ponad 400 000 kociąt.
 17. Gdy koty nie śpią, przeznaczają aż ⅓ czasu na mycie się.
 18. W latach trzydziestych XX wieku, rosyjscy naukowcy odkryli, iż tworzenie się charakterystycznych oznaczeń u kotów syjamskich zależne jest od temperatury. Jeśli kocięta trzyma się w bardzo ciepłym pomieszczeniu, znaczenia nie pojawiają się i koty pozostają kremowo-białe.
 19. Koty, podobnie jak ludzie, mają zęby mleczne. Kocięta mają ich 26, które zaczynają tracić około 6 miesiąca życia. Zastępowane są one przez zestaw 30 stałych zębów.
 20. Wzór na nosie każdego kota jest unikalny - tak samo jak odciski palców u ludzi.